SPOLEČNÉ TVOŘENÍ ŽÁKŮ A RODIČŮ - DLABÁNÍ DÝNÍ
Informační schůzky o prospěchu a chování žáků
Ředitelské volno - 18.11. 2022
Advent ve škole

Úvod > Škola > Akce a projekty > Exkurze do K. Varů

Exkurze do K. Varů

Žáci ZŠ Kryry a studenti GSOŠ Podbořany společně za poznáním významu chemie v praxi aneb jak „chutná“ sklo, Becherovka a oplatky.

V rámci projektu Podpora polytechnického vzdělávání v součinnosti s Hospodářskou komorou v Ústeckém kraji a projektu spolupráce SŠ a ZŠ, se 10 žáků ZŠ Kryry zúčastnilo spolu s 20 studenty gymnázia v Podbořanech exkurze do Karlové Becherovky, a.s. a sklárny Moser,a.s. Prostřednictvím krátkých filmů a vyprávění průvodců se seznámili se založením a různými peripetiemi v historii i současnosti obou podniků.

V Muzeu Becherovky interaktivním způsobem zjišťovali výrobu známého likéru a přičichli si k vůním některých jeho ingrediencí i 4 základních produktů.

Ve sklárně Moser, a.s. se seznámili s výrobou sklářských produktů od míchání sklářského kmene z křemenného písku a přísad, přes jeho tavení ve sklářských pecích, až po zpracování sklářské taveniny mistry skláři. Všichni účastníci exkurze nejen viděli těžkou práci sklářů u žhavých sklářských pecí, ale cítili také jejich žár. Sledovali, jak ze žhavé hmoty vzniká umělecké dílo. Někteří šťastlivci si dokonce vyzkoušeli vyfouknout na sklářské píšťale základní „obří baňku“.

Exkurze beze zbytku splnila záměr ukázat našim žákům a studentům využití chemických znalostí v praktickém životě a při spojení žáků základní školy  a studentů gymnázia měla nejen výukový, ale i výchovný charakter.