Úvod > Žáci > Třídy > Školní rok 2022/23 > 7.A > Bajky

Bajky

V 7.A jsme tvořili vlastní bajky, a dokonce i bajky předváděli. Všichni se rozdělili do malých skupin a zpracovali scénku o vybrané bajce.

Nosorožec a ovád

Nosorožec se vysmívá ovádovi, že je malý a škaredý. Ovádovi to bylo velmi líto, ale nedal se. Skočil na nosorožce a začal ho štípat na hlavě, na zadku... Nosorožec začal křičet a nadávat, aby toho nechal. Když si byl ovád jistý, že už má nosorožec dost, odletěl.

Jaké z toho plyne ponaučení? "Malému tvorovi ublíží zlá slova stejně jako tomu velkému."

Kocour a liška

Sedlák si pořídil nového kocoura a starého vyhodil. Kocour si vzal jeho boty na památku. V lese potkal lišku, která mu boty sebrala. Pyšně se naparovala před ostatními zvířaty, ale to se jí vymstilo. Zapadla do bláta, proto je tam musela nechat. Kocour je poté vytáhl a vrátil zpět sedlákovi, jelikož mu přece jen nepatří.

"Když si vezmeš něco, co ti nepatří, radost ti to nepřinese."

Vačice a krtek

Krtek si odložil před krtinec ořech a olivu na později. Zpozorovala to nenasytná vačice, která využila příležitosti, a sebrala mu svačinku. Když se vrátil hladový krtek, své jídlo nenašel. Najedená vačice nechala krtka hledat úplně všude. Přitom se mu škodolibě smála a odešla.

"Není radno věřit každému, kdo se tváří jako přítel. Hlídej si své věci, protože nikdy nevíš, kdy o ně přijdeš."

Pavouk a moucha

Pavouk snědl mouchu. Její dvě kamarádky mouchy to viděly. Jedna dostala strach a ta druhá se rozhodla, že nad pavoukem vyzraje. Šla za pavoukem, který se rozhodl, když ji zahlédl, že ji sní. Ale moucha mu povídá: " Představ si, že jsme se kvůli tobě s mravencem pohádali..." Moucha pavoukovi vyprávěla tak poutavý příběh, že pavouk úplně zapomněl, co měl původně v plánu. Nakonec se z nich stali dobří přátelé a pavouk již nikdy nepociťoval touhu ji sníst.

"Vždy je lepší udělat si z nepřítele přítele."

Žába a mlok

Žába se vyhřívala u rybníka, když v tom se náhle objevil pan mlok. Zvědavá žába se ho ptá:" Pane mloku, co tady pohledáváte?" "Jdu hlídat svá mločí vajíčka." Drzá žába si ho začala dobírat. "To jsou ale má vajíčka...." Mlok se rozzlobil a skočil po překvapené žábě. Žába začala svého chování litovat. "Pane mloku, neubližujte mi. Nechtěla jsem si z vás utahovat. Nejsou to má vejce." Mlok ji pustil a přijal její omluvu. Poté si každý šel po svém.

"Není dobré dělat si legraci z ostatních, protože se nám to vždy vymstí."

Myslím si, že se nám všem skupinová práce povedla. Také jsme se od srdce zasmáli. Doufám, že jsme si všichni vzali z těchto bajek ponaučení.

Nikola Köröšíová